Oyun Dosyalarını Kurtarmak: Winrar CRC Hatası Çözümü

6 Ekim 2013 Pazar

z
-

Uzun süredir aradığınız bir şeyi indirdiğiniz. Ancak dosya RAR arşiv türü ile sıkıştırılmış ve arşiv hasarlı. Böyle bir durum oldukça can sıkabilir, özellikle de dosya büyükse. Bozuk RAR arşivlerini düzeltmek ya da arşivin içindeki dosyaları kurtarmak için birkaç yöntem bulunuyor.Karşınıza yukarıdaki gibi bir hata çıktıysa Winrar'ın onarım özelliğini kullanabilirsiniz. Arşivi açtıktan üst kısımdaki Araçlar menüsü açın ve "Arşivi Onar" seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak Alt+R klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.Açılan pencerede "Gözat" butonuna tıklayıp onarılan arşivin nereye kaydedileceğini belirleyebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmazsanız onarılan arşiv, bozuk arşivin bulunduğu yere kaydedilecektir. Onarımı başlatmak için "Tamam"a tıklayın.İşlem tamamlandığında "Kapat" tıklayın ve dosya adının önüne "rebuilt" ibaresi gelen onarılmış arşivi kontrol edin.

RAR arşivlerinin onarılması çoğu zaman mümkün olmaz. Eğer yukarıdaki işlem işe yaramazsa Winrar'ın hata mesajını yok sayarak dosyaları çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde arşiv içindeki kimi dosyaları kurtarmak mümkün olabilir.

Arşivi açtıktan sonra "Dizine Çıkart" ikonuna tıklayın.Açılan pencerede "Bozuk dosyaları koru" seçeneğini onaylayın ve tamama basın. Böylece Winrar bozuk ya da değil arşivin içindeki tüm dosyaları çıkartacaktır.Yukarıdaki işlemler işe yaramazsa ve başka onarmayı denemeye devam etmek istiyorsanız piyasadaki Advanced Rar Repair ve RAR Recovery Toolbox gibi ücretli RAR onarma programlarını deneyebilirsiniz.

Son olarak şunu da hatırlatalım. RAR arşivi indirme sırasında da bozulmuş olabilir. Arşivi tekrar indirmeyi deneyebilirsiniz.

0 Yorum:

Yorum Gönder